Ağustos 1, 2021

HaberlerFena.Com

Haberler – En Son Haber – En Yeni Haber – Son Dk Haber

ABD'den Türkiye'ye suçlama

ABD'den Türkiye'ye suçlama

ABD’den Türkiye’ye suçlama

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2021 İnsan Ticareti Raporu’nu açıkladı. Raporda, Türkiye Suriye’de bir muhalif grubu desteklemekle suçlandı. Bu grubun çocuk asker yetiştirdiği iddia edildi.

Raporda, Türkiye’nin çocuk asker yetiştiren ülkeler listesine eklendiği de belirtildi. Türkiye muhalif gruba operasyonel, ekipman ve mali destek sağlamakla suçlandı.

Raporda ayrıca uluslararası bir kuruluşun 2020’de, Suriye ihtilafında 820 çocuğun kullanıldığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “Özellikle Türkiye ile ilgili olarak, ilk kez bir NATO Üyesi çocuk askerleri önleme kanunu listesinde yer alıyor. Saygın bir bölge lideri ve NATO Üyesi olarak Türkiye, Suriye ve Libya’da çocuk askerlerin alınması ve kullanılması konusunu ele alma fırsatına sahip” ifadelerini kullandı.

Türkiye’yeyi suçlayan bu rapor, ABD’nin Suriye’de desteklediği YPG/PKK terör örgütüyle ilgili Birleşmiş Milletler raporunu hatırlattı. Terör örgütü daha önce Birleşmiş Milletler tarafından çocuk asker kullanmakla eleştirilmişti. 400’den fazla çocuğun savaşması için eğitildiği belgelenmişti. Amerika Birleşik Devletleri ise her fırsatta YPG/PKK’ya verdiği desteği yinelemiş, örügüte silah yardımı dahil pek çok konuda destek vermeye devam etmişti.

Rapora göre Türkiye’nin insan kaçakçılığı çalışmalarında gelişim kaydettiği de yer alıyor.