Eylül 25, 2021

HaberlerFena.Com

Haberler – En Son Haber – En Yeni Haber – Son Dk Haber

Adetliyken (regl) koronavirüs aşısı olunur mu? Covid-19 aşısı adet düzenini geciktirir mi?

Adetliyken (regl) koronavirüs aşısı olunur mu? Covid-19 aşısı adet düzenini geciktirir mi?

Adetliyken (regl) koronavirüs aşısı olunur mu? Covid-19 aşısı adet düzenini geciktirir mi?

Sağlık Bakanlığı tarafından aşılanma sürecinin başlamasıyla birlikte adetliylen (regl iken) aşı sırası gelmiş olan kadınlar Covid 19 aşısı olmanın vücuda etkisini ve koronavirüs testi yaptırıp yaptırılmadığını merak ediyor. Peki, Regl iken aşı olunur mu? Sinovac ve BionTech aşıları adet dönemini geciktirir mi? Adet dönemi aşı ile ilgili tüm merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Doç. Dr. Ayşe Filiz Gökmen Karasu yanıtladı..

ADETLİYKEN (REGL) KORONAVİRÜS AŞISI OLUNUR MU?

Adet (Menstrüasyon) dönemi bazı kadınlar için daha hassas, daha ağrılı geçebilir, ancak bu durum aşılanma için bir engel teşkil etmez. Adetli iken bütün aşılar yaptırılabilir. Bu aşılara tetanoz, hepatit, menenjit, HPV ve korona aşısı da dahildir. Çoğunlukla, nadir durumlar dışında tüm insan aşıları, basit ve geçici yan etkilere sahiptir. Basit bir ateş düşürücü, ağrı kesici ile şikayetler kontrol altına alınabilir. Şayet kişi zaten aşı olma stresi ve korkusu yaşıyorsa psikolojik olarak daha çok etkilenebilir. Bununla beraber kişi “kendini zaten iyi hissetmediği” için aşıyı ertelemeyi tercih edebilir.

AŞILAR ADET SANCISINI TETİKLER Mİ?

Buna dair bilimsel bir çalışma ve kesin bir kanıt yoktur.

AŞILAR ADET DÖNEMİNİ GECİKTİRİR Mİ?

Vücut bir bütündür. Vücudumuza giren gıdalar, içecekler, kimyasallar, ilaçlar, kısaca aldığımız her şey normal fizyolojik tartımızın biraz da olsa dengesinin yitirmesine yol açabilir. Beklenen adet düzeni değişebilir, adet döneminde kısa süreli gecikme olabilir. 2 haftadan fazla gecikirse bir jinekoloğa görünüp gebelik testi yaptırılmasında fayda vardır.

ADETLİYKEN KORONAYA YAKALANMAK KİŞİYİ NASIL ETKİLER?

Korona hastalığı henüz dünya için yeni bir hastalık. Bir virüsten kaynaklandığını biliyoruz. Bu virüs vücudumuzda multisistem bir yanıtı tetikliyor. Eğer kişide kan sistemindeki “trombosit” yani kan pulcuklarını etkilerse “aşırı kanama” ve “kanamanın durdurulamadığı” vakalar bildirilmiştir. Bu jinekolojik bir acil durumdur ve müdahale edilmesi gerekir.

ADETLİYKEN (REGL İKEN) KORONA TESTİ YAPTIRILIR MI?

Korona testi ağız içinden alınan basit bir sürüntü testidir. Adetliyken yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.