Eylül 27, 2021

HaberlerFena.Com

Haberler – En Son Haber – En Yeni Haber – Son Dk Haber

Biden-Putin görüşmesi öncesi Ali Çınar'dan özel değerlendirme

Biden-Putin görüşmesi öncesi Ali Çınar'dan özel değerlendirme

Biden-Putin görüşmesi öncesi Ali Çınar’dan özel değerlendirme

Dış Politika Analisti Ali Çınar’ın açıklaması şu şekilde;

Bugün ABD Başkanı Joe Bidem ile Rusya Devlet Başkanı Putin, en az 5 saatlik Cenevre’de bir toplantıda buluşacaklar. ABD kamuoyunun ve medyasının tüm gözü bu toplantıya çevrilmiş durumda. NATO Zirvesi’nde de Biden’a Putin ile yapacağı görüşme sürekli sorulmuş ve gündemde olduğunu belirtmekte fayda var. Toplantı başlıkları arasında Rusya’nın Ukrayna’daki askeri hareketliliği, Belarus, siber güvenlik, enerji, insan hakları olmak üzere birçok konunun konuşulması bekleniyor. Aynı şekilde hem Rusya tarafında ABD vatandaşlarının hem de ABD tarafında tutulan  Rusya vatandaşlarının serbest bırakılması konusunda bir müzakere olabileceği belirtiliyor. En az 5 saatlik bu toplantıya bir zirve diyebiliriz. Biden Putin’i çok iyi tanıyor. Başkan Yardımcısı olduğu dönemde de bir araya gelmişti. Genel olarak baktığımız zaman toplantıdan büyük bir sonucun çıkması beklenmiyor, zira Rusya tarafından da somut sonuç beklemiyoruz açıklamaları ardı ardına gelmeye devam ediyor. Biden’ın burada vereceği mesaj NATO İttifakı ve AB ülkeleri ile birlikte Rusya’ya ve Çin’e gözdağı vermek diyebiliriz. Bilhassa Rusya’nın son dönemde attığı adımlar hem Doğu  Avrupa’da hem de ABD’nin enerji sektörü ne yaptığı saldırlar dan dolayı Rusya çok büyük gündemdeydi. Biden Trump’ı Rusya’ya karşı ‘yumuşak davranmakla suçlamıştı. O nedenle ABD ile Rusya arasında soğuk savaş olmasa da gergin bir havada gerçekleşecek bu zirvede sonucun ne olacağını bekleyeceğiz. En azından diplomasi adına ilişkilerin daha da gerilmemesi adına  çok önemli bir zirve olduğunu belirtmekte fayda var. Biden’ın NATO’nun aldığı kararları da Putin’e belirtmesi bekleniyor. Şu anda toplantı hazırlıkları bitmek üzere ve tüm gözler Biden ile Putin arasındaki toplantıda.

Beyaz Saray yöneticilerinden bir temsilciye sorulan Türkiye ile ilgili bir soru vardı. Biden-Putin toplantısı ile ilgili. Acaba S-400 konusu Biden-Putin toplantısında gündeme gelir mi? Sorusuna; “Hayır Türkiye-ABD ilişkileri arasında bir sorun” olarak cevap verildi.

Aynı şekilde “S-400’ün Türkiye’nin Afganistan’daki havalimanını korumasıyla bir pazarlık ihtimali var mı?” sorusuna da yine temsilci; ‘Bir bağlantı kurmak yanlış olur’ cevabını verdi.