Ağustos 1, 2021

HaberlerFena.Com

Haberler – En Son Haber – En Yeni Haber – Son Dk Haber

Hazar Denizi nerede, hangi ülkede? Hazar Denizi'ne kıyısı olan ülkeler!

Hazar Denizi nerede, hangi ülkede? Hazar Denizi'ne kıyısı olan ülkeler!

Hazar Denizi nerede, hangi ülkede? Hazar Denizi’ne kıyısı olan ülkeler!

Hazar Denizi’nin Azerbaycan’ın başkenti Bakü kıyılarına yakın kısmında patlama meydana geldi. Bakü’den çıplak gözle görülebilen patlamaya ilişkin görüntüler sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıldı. Metrelerce yükselen alevler gecenin karanlığını aydınlattı. Patlamanın sebebi ve yeriyle ilgili resmi açıklama yapılmadı.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Sözcüsü İbrahim Ahmedov, şirkete bağlı herhangi bir platform veya sanayi biriminde patlama olmadığını belirtti. Enerji sektöründeki yetkililerden, patlamanın Ümit Gaz Havzası’ndaki bir tankerde meydana geldiği öğrenildi.

60e2a37ab57f1508683263ca

HAZAR DENİZİ NEREDE?

Batıda Kafkas ve güneyde Elburz sıradağları gibi Alp sistemine bağlı genç kıvrımlı dağlarla, doğuda Batı Türkistan ve kuzeyde Doğu Avrupa’nın eski temelden meydana gelen alçak plato düzlükleri arasında yer alan 518.000 km2 genişliğindeki bir çöküntü çukurunun (depresyon) tabanını işgal eder. Yüzölçümüne ait eski ve yeni veriler, 1930’dan sonra meydana gelen ve yaklaşık 60.000 km2’lik bir daralmaya sebep olan menfi seviye değişikliğinden dolayı farklıdır. Hazar’ın yüzölçümü eski verilere göre 438.000 km2, 1970’li yıllardan beri az çok istikrara kavuşmuş yeni seviyesine göre ise 371.790 km2’dir. Bu çok geniş alanından ve 189.600 km3’ü bulan büyük su hacminden dolayı Hazar’dan genellikle “deniz” olarak söz edilir.

60e2a38ab57f1508683263ccHazar denizi ulaşım açısından da önemli bir yere sahiptir ve üzerinde büyük miktarda petrol, kuru yük ve yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Bakü, Mahaçkale, Krasnovodsk ve Benderenzeli en işlek limanlardır. Hazar denizi, tarih boyunca ticaret ve ulaşım coğrafyası açısından önemli bir rol oynamıştır.

HAZAR DENİZİ’NE KIYISI OLAN ÜLKELER HANGİLERİ?

Hazar Denizi dünyanın büyük su kütlesine sahiptir, göl sularının yüzde 40-44’ünü oluşturmaktadır. Hazar kıyıları, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan tarafından paylaşılır. Hazar denizi üç ayrı fiziksel bölgeye ayrılmıştır. Kuzey-Orta sınır Mangyshlak Eşik, Çeçen Adası ve Cape Tiub-Karağandan geçiyor.