Ağustos 1, 2021

HaberlerFena.Com

Haberler – En Son Haber – En Yeni Haber – Son Dk Haber

İlkokul, ortaokul kayıt sorgulama ekranı e-Kayıt: Kayıtlar başladı mı, ne zaman? Ana sınıfı, 1.sınıf, 5.sınıf kayıt tarihleri 2021!

İlkokul, ortaokul kayıt sorgulama ekranı e-Kayıt: Kayıtlar başladı mı, ne zaman? Ana sınıfı, 1.sınıf, 5.sınıf kayıt tarihleri 2021!

İlkokul, ortaokul kayıt sorgulama ekranı e-Kayıt: Kayıtlar başladı mı, ne zaman? Ana sınıfı, 1.sınıf, 5.sınıf kayıt tarihleri 2021!

Yeni eğitim öğretim dönemi için veliler tarafından “Çocuğum hangi sınıfa, nereye gidecek?” sorgulamaları hız kazandı. Milli Eğitim Bakanlığı, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında ilkokul ve ortaokula başlayacak öğrencilerin okul kayıtlarının, Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) bilgileriyle e-Okul sistemi üzerinden yapıldığını duyurdu. Veliler, çocuklarının yerleştirildiği okulu, e-Okul ve e-Devlet sistemi üzerinden öğrenebilecek.

KAYIT SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Milli Eğitim Bakanlığı bilişim sistemlerinin e-Devlet (turkiye.gov.tr) kapısına entegre edilmesi kapsamında bu yıl ilk defa e-Kayıt sonuçları e-Devlet kapısı üzerinden de yayımlanacak. Veliler, e-Devlet kapısı sisteminden İlköğretim Okulları Adrese Göre Kayıt Okulu Sorgulama (e-Kayıt) hizmet başlığından çocuklarının yerleştirildiği okulu öğrenebilecek.

5’inci sınıfa yerleştirilen öğrenciler için de velilere ortaokul, imam hatip ortaokulu ve özel ortaokul tercih hakkı sunuldu. Ortaokul tercihi yapan öğrenciler, adreslerine uygun okullara yerleştirildi. E-kayıt sonuç ekranlarında imam hatip ortaokulu ve özel okula kayıt olmak isteyen velilerin de istedikleri okullara başvurmaları gerektiği hakkında bilgi verildi. 

KAYIT SORGULAMA EKRANI e-KAYIT

KAYITLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre, İlkokul 1. sınıf kayıtları 1 Temmuz tarihi itibariyle başladı. e-Okul 1. sınıf kayıtları sorgulama sayfası, kimlik bilgileri girilen çocuğun bu sene ana sınıfına mı yoksa ilkokula mı başlayacağı konusunda bilgi veriyor.  Yeni eğitim-öğretim yılında bütün resmi okullarda eğitim görecek olan okul öncesi, 1’inci ve 5’inci sınıf öğrencilerin okul kayıtları ikametgah bilgileri esas alınarak e-Okul sistemi üzerinden yapılıyor. Buna göre veliler, Millî Eğitim Bakanlığı’nın http://e-okul.meb.gov.tr internet adresi üzerinden çocuklarının yerleştirildiği okulun hangi okul olduğunu öğrenebiliyor. Ayrıca, ilkokula başlama yaşını da sorgulamak isteyen veliler “2021-2022 Öğretim Yılı Okul Öncesi – İlkokul – Ortaokul e-Kayıt Sonuçları” ekranını kullanabiliyor. 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı ise 6 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayacak.

E OKUL 1. SINIF KAYITLARI SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

60e3e608bf214414b8b315b3HANGİ YAŞ GRUBU HANGİ SINIFA BAŞLAYACAK?

Ocak 2018 ile Eylül 2018 arasında doğan çocuklar anaokuluna kayıt olabilecek. (36 aylık ile 44 aylık arasındaki çocuklar)

Ocak 2017 ile Aralık 2017 arasında doğumlu çocuklar ise öncelik olarak anaokulu kontenjan varsa ana sınıfına kayıt olabilecek. (45 aylık ile 56 aylık arasındaki çocuklar)

Ekim 2015 ile Aralık 2016 doğumlu çocuklar ana sınıfına kayıt olabilecek. (57 aylık ile 68 aylık arasındaki çocuklar)

69 ayını tamamlayan çocuklar İlkokul 1.sınıfa başlayabiliyor. Kayıtların yapıldığı yılda çocuğun eylül ayının sonu itibari ile 69 ayını tamamlaması gereklidir.

69 – 71 ay arasında olan çocuklar velilerinin talep etmesi durumunda 1. sınıf kayıtlarını erteleyebilirler ve anasınıfına kaydettirebilirler.

66 – 68 aylık çocuklar velilerinin istemesi durumunda dilekçe 1.sınıfa kaydettirilebilir.

72 aydan daha büyük çocuklar için 1.sınıf kayıtları zorunludur. Sağlık raporu veya dilekçe ile kayıtları ertelenemez.