Ekim 28, 2021

HaberlerFena.Com

Haberler – En Son Haber – En Yeni Haber – Son Dk Haber

İngiliz bilim insanı: "Gelecekte dört ayak üstünde yürüyebiliriz"

İngiliz bilim insanı: "Gelecekte dört ayak üstünde yürüyebiliriz"

İngiliz bilim insanı: “Gelecekte dört ayak üstünde yürüyebiliriz”

İngiliz bilim insanı:

İngiliz genetik uzmanı Adam Rutherford, bir maymun figüründen başlayarak dik bir insana dönüşen ünlü ‘Homo Sapiens’e Giden Yol’ adlı evrim diyagramının evrim hakkında en yanlış şeyi gösterdiğini ve biyoloji kitaplarından çıkarılması gerektiğini açıkladı.

İngiliz bilim insanı:

Milliyet’te yer alan habere göre İngiltere’de University College London’da görev yapan Rutherford, Cheltenham Bilim Festivali’nde yaptığı konuşmada, ‘bir maymunla başlayan ve sakallı beyaz bir adama doğru yavaş yavaş dikleşen insan çizgisi’ imajının evrim bilimini anlamak için zararlı olduğunu söyledi.

‘Evrim düz bir çizgi değil’

İngiliz bilim insanı:

Evrimin her zaman düz bir çizgide ilerleyici ve geliştirici bir durum olmadığına dikkat çeken Rutherfod şunları söyledi: “Evrim, diyagramdaki gibi çalışmıyor. O sırada içinde bulunduğumuz alanı işgal etmek için evrim geçiririz. Ama bu illa ki daha iyiye gideceğiz anlamına gelmez. Bakarsınız gelecekte tamamen farklı bir şekle dönüşüp dört ayak üzerinde yürümeye başlayabiliriz.”

‘Kibirli bir bakış açısı’

İngiliz bilim insanı:

İnsanların kendilerini evrimin zirvesi olarak görmesinin kibirli bir bakış olduğunu belirten Rutherford, “Diyagram 1965’te bir ders kitabından alınmış, imkan olsa diyagramı tüm kayıtlardan silerim” dedi. Günümüzde tişörtlere bile bastırılan diyagramın orijinali, 20 milyon yıl önce yaşayan ‘Pliopithecus’ adlı primatla başlıyor ve 14 ayrı primat figürünün ardından ‘modern insan’la bitiyor.