Haziran 25, 2021

HaberlerFena.Com

Haberler – En Son Haber – En Yeni Haber – Son Dk Haber

İsfirar-I Şems Vakti Nedir? Şems Saati Ne Zamandır, Neye Denir?

İsfirar-I Şems Vakti Nedir? Şems Saati Ne Zamandır, Neye Denir?

İsfirar-I Şems Vakti Nedir? Şems Saati Ne Zamandır, Neye Denir?

  İsfirar-ı Şems Vakti Nedir?

 Güneşin batmaya yakın bir zamanda dumansız bir hale gelmesi, berrak bir görüntüye kavuşması ve göz kamaştırmayacak duruma gelmesi durumdur. Diğer bir deyişle güneşin bir mızrak boyu olduğu zamandan battığı zamana kadar olan zaman dilimidir. Güneş ışınlarının en yatay olduğu zaman dilimidir. Gölgeler normal boyundan uzun olur.

 Şems Saati Ne Zamandır, Neye Denir?

 İslam alimleri astronomi ilmine göre isfirar-ı Şems vaktini, güneşin batmaya yakın bir mızrak mesafeye gelmesi ile ufka 5 derece kadar yakınlaşması olarak tarif etmiştir. Şems saati ise salı gününün ikinci vaktidir. Alimler bu saatte dinlenmeyi ve istirahati uygun görmüştür. Bu vakitte dinlenmek ve dünya işlerini bir kenara bırakmak uygundur.

 İslam’da beş vakit namazın belirlenmesi güneşin hareketlerine göredir. İkindi yani asr vakti öğle vaktinin bitmesiyle başlar ve güneşin üst kısmının görünen ufukta kaybolmasıyla biter. İsfirar-ı şems ise kerahat vakti dediğimiz vakittir. Namazı bu vakte ertelemek caiz değildir. Ancak namaz geç kalırsa kılınabilir. Cenaze namazının yanı sıra secde-i tilavet bu vakte ertelenmez. Ancak bu vakte tekabül ettiği zaman eda edilir.