Temmuz 31, 2021

HaberlerFena.Com

Haberler – En Son Haber – En Yeni Haber – Son Dk Haber

Mıınchausen by Proxy Sendromu nedir, belirtileri nelerdir?

Mıınchausen by Proxy Sendromu nedir, belirtileri nelerdir?

Mıınchausen by Proxy Sendromu nedir, belirtileri nelerdir?

Mıınchausen by Proxy Sendromu Elmalı davasıyla gündeme gelen konulardan biri olmaya devam ediyor.Elmalı davasında adının geçmesinin ardından vatandaşlar tarafından Proxy Sendromu araştırılmaya başlandı. Munchausen by proxy sendromu, Türkçe’de Vekaleten hastalık olarak da bilinen hastalık psikolojik rahatsızlıklar listesinde yer alıyor. İşte belirtilen hastalıkla ilgili detaylar..

Mağdur çocukların, babaanne G.S. tarafından Mıınchausen by proxy denilen bir istismar çeşidine maruz kalıyor olabileceklerinden şüphelenilmektedir. Mıınchausen by proxy şüphesi nedeniyle, mağdur çocukların babaanne yanından alınarak yaşlarına ve durumlarına uygun bir kuruma yerleştirilmeleri, çocukların maruz kaldıkları manipülasyon ve duygusal şiddetin etkisinden uzaklaşarak maruz kaldıkları olayları net bir şekilde ifade edebilmeleri için babaanne ile görüşmelerinin engellenmesi ve çocukların birbirlerinin tutum ve davranışların manipüle etmelerini engellemek adına ayrı aileler yanına verilerek koruyucu aile hizmetinden faydalandırmanın mağdur çocukların yüksek yararına olacağı kanaatine varılmıştır.

MUNCHAUSEN BY PROXY SENDROMU NEDİR?

Mıınchausen by Proxy Sendromu (Bir başkasına yüklenen yapay bozukluk), çocuğun bakımından sorumlu olan yetişkinin çocukta hastalık belirti ve bulgularını yaratıp, çocuğu gereksiz tıbbi uygulamalara maruz bırakması olarak tanımlanan bir çocuk istismar’ türüdür. Nedeni bulunamayan ve tedavi edilmesine rağmen geçmeyen, yinelenen belirti ve bulgular, iyi düzeyde tıbbi bilgiye sahip olma, abartılı ve değişken öyküler, her türlü müdahaleye gönüllülük, sürekli tetkik, ilgi vb. isteklerinin olması, isteklerin karşılanmadığı durumlarda ise öfke, kızgınlık ve hekim değiştirme görülen ortak özelliklerdendir.

Munchausen sendromu ilk defa 1951 yılında hastane hastane dolaşarak hastalık hikayeleri uyduran ve kendilerine ihtiyaç olmadığı halde cerrahi operasyonlar uygulanmasına izin veren bir grup hastayı sınıflandırmak için kullanılmıştır. Sendroma adını, Baron Karl von Munchausen 18. yüzyılda yaşayan, savaştan dönmesinin ardından kendi uydurduğu hikayelerle daha da ilginç hale getirdiği maceralarını anlatan eski bir süvari subayından almıştır.

60defddc70380e26dcf2c809MUNCHAUSEN BY PROXY SENDROMU BELİRTİLERİ

“Munchausen Sendromu” olarak tanımlanan durumda hasta, hastaneye veya acil servise sıklıkla klinik belirtilerle desteklenen uydurma bir öykü ile gelir. Hasta herhangi bir sonuç elde edemeden hastaneden ayrılır ve aynı tablo sık sık tekrarlanır. Munchausen by proxy sendromu (MBPS) ise özel bir çocuk istismarı çeşididir. Bu sendromda, çocuğun ailesi ya da bakımıyla ilgilenen kişi, çocukta bir hastalık varmış gibi davranmakta veya hastalık yaratmakta ve “hasta” çocuğu sık sık doktora götürmektedir. Bu sendrom, “tıbba meydan okuma” olarak da değerlendirilmektedir.