Eylül 25, 2021

HaberlerFena.Com

Haberler – En Son Haber – En Yeni Haber – Son Dk Haber

Rus paralı askerler katliam yaptı!

Rus paralı askerler katliam yaptı!

Rus paralı askerler katliam yaptı!

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde bir camide yapılan katliam, kameralara böyle yansımıştı. Rus paralı askerlerin işlediği suçlar, Birleşmiş Milletler raporuna da yansıdı.

Birleşmiş Milletler müfettişlerinin hazırladığı rapor, New York Times Gazetesi’nde yer aldı. Raporda, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki pek çok cinayetin Rus paralı askerleri tarafından işlendiği ortaya kondu. Sivillerin evlerini yağmalayan Rus paralı askerler, El Takwa Camisi’ne yapılan saldırıda 1’i çocuk ve 1’i kadın 12 kişiyi katletmişti.

Rapor, ülkede 10 yıldır devam eden iç savaşın Rus paralı askerleri tarafından sürdürüldüğünü ortaya koydu. Ülkedeki büyük elmas rezervlerini elde etmek için bölgede bulunan paralı askerler, ülke yöneticileriyle ticari ilişkiler geliştirmekle suçlandı. Rapora göre bu çıkar ilişkisini sürdürmek isteyen paralı askerler, muhalifleri sindirme, rastgele öldürme, okul işgali gibi bir çok suç işledi.

Orta Afrika Cumhuriyeti, 2012’den itibaren başlayan çatışmaların sona ermesi için Rusya’dan yardım istemişti. Kremlin yönetimi bu çağrı üzerine Birleşmiş Milletler onayıyla bölgeye silahsız eğitmen göndermiş, ancak bir süre sonra bu eğitmenlerin paralı askerler olduğu ortaya çıkmıştı. Rus yetkililer bölgede 550 eğitmenleri olduğunu söylese de, Birleşmiş Milletler raporu bu rakamın 2 bin 100 personel olduğunu ortaya koydu.