Eylül 19, 2021

HaberlerFena.Com

Haberler – En Son Haber – En Yeni Haber – Son Dk Haber

Swap izi ne demek, nasıl anlaşılır? Swap testi nasıl yapılır? Swap analizi nedir, ne işe yarar?

Swap izi ne demek, nasıl anlaşılır? Swap testi nasıl yapılır? Swap analizi nedir, ne işe yarar?

Swap izi ne demek, nasıl anlaşılır? Swap testi nasıl yapılır? Swap analizi nedir, ne işe yarar?

Suç olaylarında şüphelilerden alınan swap izleriyle delillerin netleştirilmesiyle daha kolay sonuca ulaştıran swap testiyle ilgili detaylar Müge Anlı’nın programında işlenen konu sonrasında yeniden trend oldu. Zanlılar, kolay kolay geçmeyen swap izleriyle daha hızlı bulunabiliyor ve böylelikle dava süreci uzamamış oluyor.

SWAP ANALİZİ NEDİR, NE DEMEK, NE İŞE YARAR?

Barut izi, kan izi gibi delilleri ortaya çıkarmada etkili olan swap izi, suç olaylarında şüphelilerden alınan örneklerle gerçekleri ortaya çıkarmada etkili bir yöntem olarak kullanılıyor. Swap izi genel olarak doku, tükürük, barut, kan ve çeşitli biçimde DNA örneklerinden alınan izlerdir. Swap İzi almak ise bu kanıtların toplanması için kullanılan yöntemlere denir. Barut izi, kan izi ve diğer izlerin tamamına swap izi denir. Bir olayla ilgili o yerde olunup olunmadığını kanıtlamak amacıyla swap raporu hazırlanır.

SWAP TESTİ NASIL YAPILIR? SWAP İZİ NASIL ALINIR?

Kriminoloji alanında da kullanılan swap, İngilizce değiş tokuş ya da değiştirmek anlamına gelir. Swap, suç olaylarında şüphelilerden pamuklu çubuk, yapışkan bantlar ve çeşitli numune alma araçları ile alınır. Yapılan bu işleme ise Swap izi denir. Swap izi genel olarak kan izi, barut izi ve çeşitli izleri içerisinde barındırır. Swap izi uzun süre kalabileceği gibi terleme, zanlının sağlık durumundaki belirtilere göre etkisini de yitirebilir.

60d1b6762af107181c06ce34SWAP İZİ NE İŞE YARAR?

Ateşli silah kullanımı sırasında silahtan çıkan barut ve çeşitli kimyasal maddeler silahı ateşleyenin üzerinde izler bırakır. Bu izler görülemeyecek kadar küçüktür ve özel olarak alınarak incelenmesi gerekir. Ayrıca ateşli silah herhangi bir canlıya ateş edilmişse kan ve DNA örnekleri de bulunabilir. Kriminoloji bilim dalında kullanılan swap izi, suçluların yakalanmasına yardımcı olurken mahkemelerde birincil delil olarak kullanılabilir.

Barut disk, plaka, granül, çubuk, küresel, yassılaşmış küresel şekilde olabilir. Özellikle küresel yapıdaki barutlar atış sırasında metrelerce uzağa gidebilir, yakın mesafelerde giysinin yapısına da bağlı olarak birkaç kat giysiyi geçip cilt üzerinde kalabilir. Atış artıklarının, ateş eden elde kalmasını etkileyen faktörler şunlardır:

Silahın tipi, çapı

Kapsülün yapısı

Barutun yapısı

Atış sonrası faaliyetler

Kişinin hangi elini kullandığı

Ortamın fiziksel durumu ( sıcaklık, rüzgar, nem oranı)

Atışın çıplak elle yapılıp yapılmadığı