Ekim 28, 2021

HaberlerFena.Com

Haberler – En Son Haber – En Yeni Haber – Son Dk Haber

Turizmin kalbinin attığı Fethiye

Turizmin kalbinin attığı Fethiye

Turizmin kalbinin attığı Fethiye

Likya Yolunun Başlangıç Noktası

Turizmin kalbinin attığı Fethiye

Tarihi M.Ö. 5.yy’a kadar uzanan ve dünyadaki en iyi trekking rotalarından biri olan Likya yolunun da başlangıç noktasında bulunan Fethiye’de tatil adına ne ararsanız var.

Likya döneminde Telmessos adına sahip olan şehir; birçok isim değişikliği yaşasa da günümüzdeki ismini 1914 yılında o zamanki adıyla Meğri olan bölgede uçağı düşen ilk hava pilotu şehit Fethi Bey’den alır ve şehrin ismi Fethiye olarak değiştirilir.

Geçmişte de Cazibe Merkezi Olan Fethiye’nin Tarihi

Turizmin kalbinin attığı Fethiye

Köklü tarihi ve stratejik konumuyla tarihte uygarlıklar için de cazibe merkezi olan şehir Pers, İskender İmparatorluğu, Roma, Osmanlı, kısa bir dönem de İtalya hakimiyetine girmiş. Romalılar’ın mimarideki üstünlüğünden dolayı şehirde çok güzel yapılar bulunuyor. Likya bölgesinin en güzel antik kentlerine sahip.

Doğası ve Tarihiyle Fethiye’de Gezilecek Yerler

Turizmin kalbinin attığı Fethiye

Telmessos, Kadyanda, Tlos, Pınara, Letoon Antik kentleri yanında Amintas Kaya Mezarı, Gemile Adası, Kaunos Ören Yeri ve kaya mezarları, Kayaköy ve Fethiye müzesi tarih sevenlerin uğraması gereken duraklar.

Kayaköy mübadele sonrası terk edilen bir Rum köyü. Oldukça geniş bir alan kaplayan köye gittiğinizde insan olmayan yerde hayatın nasıl durduğunu görüyor ve kalabalıktan şikayet etmemeye başlıyorsunuz.2 kilise,14 şapel, birçok okul ve 3500 kadar evin bulunduğu Kayaköy, birbirinin güneş ışığını kesmeyecek şekilde yamaca kurulmuş. Kurtuluş Savaşı sonrası,mübadeleye göre buraya yerleşmesi düşünülen Türkler,yamaca kurulmuş yerleşiminden dolayı tarım yapmaya uygun olmadığını düşünmüş ve buraya yerleşmemişler. Böylece köyün ismi halk arasında hayalet köy olarak kalmış.Yeşilçam zamanından günümüze film çekimleri için plato olarak da kullanılan köyü müze kartla ücretsiz gezebilirsiniz.

Turizmin kalbinin attığı Fethiye

Şehrin tarihine tanıklık etmek için gidilmesi gereken Fethiye Müzesi arkeoloji ve etnografya olarak ikiye ayrılmış. Şehre ait kültürel ve arkeolojik buluntuların sergilendiği müzede seramik eserler çoğunlukta.

Doğa severlerin de tercihlerinde ilk sıralarda bulunan Fethiye’de görülmesi gereken ilk noktalar bir dönem çok olan, günümüzde yok denecek kadar azalan kelebeklerden adını alan Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu. Bunların dışında Turunç Pınarı, Tarzan, Boncuklu gibi sayısız koya sahip olan Fethiye’ye doğa cömert davranmış, koyların hepsi birbirinden güzel.

Turizmin kalbinin attığı Fethiye

Aksiyon sevenler için de aktivitenin her çeşidi bulunan şehirde yamaç paraşütü yapabilir, dalış organizasyonlarına katılabilir, Likya yolu trekking rotalarında doğayla iç içe zaman geçirebilirsiniz.

Fethiye denilince akla ilk gelen yerlerden olan Ölüdeniz iki bölüme ayrılan milli park alanı.Birinci kısmı dalgalı Belcekız, ikinci kısmıysa durgun suyuyla Ölüdeniz bölgesidir.2006 yılında dünyanın en güzel plajı seçilen Ölüdeniz başta olmak üzere denize girmek için sayısız mavi bayraklı plaj bulunan Fethiye güneşin ve denizin tadını sonuna kadar çıkartabileceğiniz bir şehir.

Turizmin kalbinin attığı Fethiye

Dağlardan gelen suların kayaları aşındırmasıyla oluşan,yakın zaman önce bulunan Saklıkent kanyonu ve Günlüklü kamp alanı da keyifli zaman geçirmek için nokta atışı adresler. Saklıkent kanyonunun suları kışın yükseldiği için ideal zamanı yaz mevsimi.Çevresinde günün yorgunluğunu atabileceğiniz tesisler de bulunuyor.

Fethiye’nin bir mahallesi olan Göcek de görülmesi gereken turistik bir nokta.Restoranların ve butik işletmelerin bulunduğu bölgede oldukça keyifli zaman geçireceksiniz.Göcek Fethiye arasında çok güzel koylar bulunuyor,bunların en popüleri olan Katrancı koyunu es geçmeyin.

Turizmin kalbinin attığı Fethiye

Fethiye’ye gidip tekne turuna katılmadan dönmek olmaz.Birçok rotaya giden tekne turlarından ilginizi çeken birine katılabilirsiniz.Sabah çıkıp akşam dönen teknelerle gideceğiniz her yer birbirinden güzel olacak.Benim favorim 12 Adalar.
Fethiye’de Ne Yenir Nerede Eğlenilir

Gece hayatı her zevke hitap ediyor. Sabaha kadar dans edebileceğiniz mekanların yanında türkü barlar ve meyhaneler de var. Barlar sokağında ve Paspatur çarşısında gündüz de gece de keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Fethiye mutfağı deniz ürünleri ağırlıklı. Balık pazarında istediğiniz balığı satın aldıktan sonra çevresinde bulunan restoranlardan birini seçip balığınızı pişirtebiliyorsunuz. Biz kalabalık bir grup, uzun bir masa kurdurup güzel bir keyif yapmıştık, bu keyfi yaşamadan dönmemenizi tavsiye ederim.

Fethiye’de Konaklama

Turizmin kalbinin attığı Fethiye

Muğla’nın en kalabalık ilçesi olan Fethiye, yerli ve yabancı turist için gözde şehir olduğundan konaklama açısından geniş bir yelpazeye sahip. Doğal alanların fazlalığından kamp atmak için oldukça fazla alan bulunuyor. Çok yıldızlı oteller, butik oteller, apart ve pansiyonlarda kalabileceğiniz gibi, son dönemde oldukça popüler olan, villa kiralayabilir ya da tiny house tercih edebilirsiniz.